Wycieczka do Muzeum KL Auschwitz

Wycieczka do Muzeum KL Auschwitz

W dniu 30 października uczniowie klasy ósmej  pod opieką wychowawczyni  udali się do Muzeum KL Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu.

Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z historią naszego kraju i regionu oraz uczczenie pamięci ofiar zbrodni nazistowskich i holokaustu.

W KL Auschwitz – największym z niemieckich, nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady – życie straciło ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci. Dzisiaj to miejsce, to nie tylko autentyczne poobozowe bloki i baraki, ale także unikatowy zbiór przedmiotów związanych z cierpieniem ludzi przywożonych do obozu na zagładę. Jest to jedyny obóz koncentracyjny znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Po wejściu na teren Muzeum przed nami ukazał się słynny napis: „Arbeit macht frei” czyli: „Praca czyni wolnym” – sarkastyczny tekst umieszczony przez Niemców. Po przekroczeniu bramy młodzi ludzie poczuli powagę miejsca, w którym się znajdowali. Później udaliśmy się do kilku budynków, w których można było zobaczyć i uświadomić sobie, co tak naprawdę działo się w Auschwitz. To była realistyczna i poruszająca lekcja historii. Puste cele, krematoria, fotografie na ścianach czy bloki z osobistymi rzeczami więźniów to tylko część przerażającego obrazu obozu. Przewodniczka pokazała nam także celę św. Maksymiliana Kolbego. Jednak największe wrażenie na wszystkich wywarł pobyt w pomieszczeniu, gdzie znajdowało się krematorium i komora gazowa. Następnie udaliśmy się pod ścianę straceń i blok 11 zwany blokiem śmierci.

Kolejnym punktem wyjazdu był obóz Birkenau. Wejście do niego stanowiła ogromna brama wjazdowa, przez którą kiedyś przejeżdżały pociągi przywożące więźniów z całej Europy. Na terenie tego obozu uczniowie mogli zobaczyć pozostałości po barakach, w których przetrzymywano więźniów, a na samym końcu zobaczyć można było ruiny komór gazowych z krematoriami, szybko likwidowanych przez Niemców pod koniec wojny.

Podczas zwiedzania spotykaliśmy ludzi różnej narodowości i w różnym wieku, słychać było wielojęzyczne rozmowy. To oznacza, że Auschwitz jest obiektem zainteresowania wielu ludzi na całym świecie. Nie dziwi to wcale, gdyż każdy chce  na własne oczy zobaczyć miejsce, które stało się synonimem Shoah, masowego mordu i upadku cywilizacyjnego. Wycieczka była dla wszystkich wyjątkową i poruszającą lekcją historii. Ta wyprawa na pewno utkwi w pamięci młodzieży jeszcze długi czas.