Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny

SZKOŁA PODSTAWOWA IM. ARMII KRAJOWEJ

 W WIELKICH DROGACH

 

 

SZKOLNY PROGRAM

WYCHOWAWCZO -PROFILAKTYCZNY

 2024/2025

 

 Zatwierdzony Uchwałą Rady Pedagogicznej z dnia 12 września 2024 r.

Spis treści

Akty prawne……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….. 3

Wstęp………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… ………………4

Wizja i misja szkoły…………………………………………………………………………………………………………………………………………………….. 5

Sylwetka absolwenta………………………………………………………………………………………………………………………………………………….. 6

III. Cele ogólne………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… ….7

Cele szczegółowe:……………………………………………………………………………………………………………………………………………………….8

Struktura oddziaływań wychowawczych……………………………………………………………………………………………………………………………………………………… 10

Kalendarz uroczystości szkolnych………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… 13

VII. Harmonogram działań………………………………………………………………………………………………………………………………………….14

VIII. Zasady ewaluacji Programu wychowawczo-profilaktycznego………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. 24

 

Akty prawne

 

  1. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 sierpnia 2017 r. w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania (Dz. U. z 2017 r. poz. 1657).
  2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków i sposobu wykonywania przez przedszkola, szkoły i placówki publiczne zadań umożliwiających podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej uczniów należących do mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym (Dz. U. z 2017 r. poz. 1627).
  3. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań wobec szkół i placówek.
  4. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach ( Dz. U. z 2017 r. poz. 1591).
  5. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społeczny ( Dz. U. 2017 poz. 1578)
  6. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 marca 2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz. U. 2017 poz. 649.
  7. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe Dz. U. 2017 poz. 59- art.26, art.84 ust. 2 pkt. 1 i ust.3.
  8. Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej/art.48 1, art. 53 ust.3, art.70 ust1, art.72.
  9. Konwencji o prawach dziecka przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dnia 20 listopada 1989 r. (Dz. U. z 1991 r. Nr 120, poz. 526 ze zmianami).
  10. Karta Nauczyciela
  11. Statut Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Wielkich Drogach
  12. Powszechna Deklaracja Praw Człowieka.
  13. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2015 w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii (Dz.U. z 2015 r. poz. 1249).
  1. Priorytety Ministra Edukacji Narodowej na dany rok szkolny.
  2. Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 22 lipca 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno – pedagogicznej w publicznych szkołach i placówkach.

 

Wstęp

 

Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny realizowany w Szkole Podstawowej im. Armii Krajowej w Wielkich Drogach opiera się na hierarchii wartości przyjętej przez Radę Pedagogiczną, Radę Rodziców i Samorząd Uczniowski. Program jest zintegrowany ze Statutem Szkoły oraz Planem Pracy Szkoły.  Tworzy on także spójną całość ze szkolnym zestawem programów nauczania i uwzględnia wymagania opisane w podstawie programowej.

Szkolny program wychowawczo-profilaktyczny określa sposób realizacji celów kształcenia oraz zadań wychowawczych zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, uwzględniając kierunki i formy oddziaływań wychowawczych, których uzupełnieniem są działania profilaktyczne skierowane do uczniów, rodziców i nauczycieli.

Program Wychowawczo-Profilaktyczny powstał na podstawie obserwacji, wywiadu oraz diagnozy i analizy sytuacji wychowawczej w szkole, przeprowadzonej za pomocą ankiet w środowisku szkolnym uczniów i nauczycieli. Diagnoza w zakresie poczucia bezpieczeństwa w szkole, doświadczeń własnych związanych z przemocą oraz kontaktu z substancjami uzależniającymi (nikotyna, alkohol, dopalacze) przeprowadzona wśród uczniów w roku szkolnym 2023/2024 pozwoliła na zidentyfikowanie występujących w środowisku szkolnym czynników ryzyka i czynników chroniących, wpływających na zdrowie fizyczne, psychiczne, bezpieczeństwo i funkcjonowanie społeczne ucznia.

 

Program Wychowawczo-Profilaktyczny odpowiada na realne potrzeby, problemy i zagrożenia pojawiające się w szkole i jej środowisku. Program Wychowawczo-Profilaktyczny zakłada poprawę sytuacji wychowawczej w szkole oraz stworzenie wizerunku szkoły jako miejsca bezpiecznego i przyjaznego dla uczniów, rodziców, nauczycieli i innych osób z nią związanych.

Treści szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego są spójne ze Statutem Szkoły i wewnątrzszkolnym systemem oceniania. Program zakłada także realizację priorytetów edukacyjnych państwa. W związku z tym w podjętych działaniach zostały uwzględnione następujące zagadnienia:

  • Zapewnienie wysokiej jakości kształcenia oraz wsparcia psychologiczno – pedagogicznego wszystkim uczniom z uwzględnieniem zróżnicowania ich potrzeb rozwojowych i edukacyjnych. Wspieranie dobrostanu dzieci i młodzieży oraz ich zdrowia psychicznego.
  • Wykorzystanie w procesach edukacyjnych narzędzi i zasobów cyfrowych oraz metod kształcenia na odległość.
  • Bezpieczne i efektywne korzystanie z technologii cyfrowych.
  • Działania wychowawcze szkoły. Wychowanie do wartości, kształtowanie postaw i respektowanie norm społecznych.
  • Tematykę dotyczącą istotnych problemów społecznych (zdrowotnych, prawnych, finansowych, klimatycznych i ochrony środowiska).
  • Edukacja zdrowotna i pierwsza pomoc.
  • Edukacja dla bezpieczeństwa i proobronna.

 

Istotą działań wychowawczych i profilaktycznych szkoły jest współpraca całej społeczności szkolnej oparta na założeniu, że wychowanie jest zadaniem realizowanym w rodzinie i w szkole. Rolą szkoły, oprócz jej funkcji dydaktycznej, jest dbałość o wszechstronny rozwój każdego z uczniów oraz wspomaganie wychowawczej funkcji rodziny. Wychowanie rozumiane jest jako wspieranie uczniów w rozwoju ku pełnej dojrzałości w sferze fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej, duchowej i społecznej. Proces wychowania jest wzmacniany
i uzupełniany poprzez działania z zakresu profilaktyki problemów dzieci i młodzieży.

I. Wizja i misja szkoły

 

Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Wielkich Drogach, to placówka twórczego i wszechstronnego rozwoju ucznia, przygotowująca do dalszej nauki i życia we współczesnym społeczeństwie. Szkoła jest dostosowana do zmian cywilizacyjnych, w nowoczesny sposób przygotowuje dzieci i młodzież do wyzwań, jakie stawia dorosłość. Szkoła osiąga wysokie wyniki w zakresie nauczania, wychowania i opieki, kształtuje postawy patriotyczne, prozdrowotne, ekologiczne, realizuje edukację informatyczną oraz językową, stymuluje wszechstronny rozwój ucznia, skutecznie przeciwdziała patologiom społecznym, oferuje uczniowi atrakcyjne metody nauki, rozwija jego zainteresowania oraz zachęca go do przyjmowania aktywnych i twórczych postaw. Rozwija wrażliwość na potrzeby innych ludzi oraz angażuje do czynnej, dobrowolnej i bezinteresownej pomocy innym. Nasza szkoła jest przyjazna uczniowi, zapewnia mu miłą i życzliwą atmosferę, równość szans i poczucie bezpieczeństwa. W klimacie wzajemnego szacunku każdy doświadczy wsparcia i poszanowania własnej godności. Naszym celem jest umożliwienie wszystkim członkom szkolnej społeczności, maksymalnej realizacji własnych możliwości oraz wszechstronny rozwój, który zapewni mu odpowiedni start w przyszłość. Jako szkoła chcemy dać przykład autentycznego dialogu i partnerstwa, które łączy rodziny i szkoły, pokazać, iż pomiędzy nauczycielami, rodzicami i uczniami może istnieć zrozumienie, tolerancja i szacunek. W centrum naszych działań znajduje się uczeń i jego rozwój, ale równocześnie zwracamy się ku innym wartościom. Jesteśmy szkołą popularyzującą kulturę naszego regionu, jednocześnie jesteśmy otwarci na kulturowe wartości innych krajów. Mamy nadzieję, że po latach spędzonych w naszej szkole wychowankowie będą dobrze przygotowani do życia i śmiało sprostają wyzwaniom nowoczesnego społeczeństwa.

II.  Sylwetka absolwenta

 

Dążeniem szkoły jest przygotowanie uczniów do efektywnego funkcjonowania w życiu społecznym oraz podejmowania samodzielnych decyzji w poczuciu odpowiedzialności za własny rozwój.  Absolwent naszej szkoły to obywatel Europy XXI wieku, który realizuje się w sferach fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej, aksjologicznej i społecznej.

 

W sferze fizycznej:

  • Dba o bezpieczeństwo własne i innych
  • Jest aktywny fizycznie
  • Promuje zdrowy styl życia
  • Nie ulega nałogom
  • Świadomie korzysta z nowinek technicznych

W sferze emocjonalnej:

  • Wie, gdzie szukać pomocy w rozwiązywaniu problemów
  • Jest zdolny do dokonywania właściwych wyborów
  • Jest życzliwie nastawiony do świata i ludzi
  • Jest tolerancyjny wobec odrębności innych
  • Potrafi przewidzieć skutki swoich działań

W sferze intelektualnej:

  • Jest świadomy życiowej użyteczności zdobytej wiedzy i umiejętności przedmiotowych
  • Sprawnie posługuje się językiem polskim
  • Posługuje się językami obcymi nowożytnymi
  • Twórczo myśli
  • Jest ciekawy świata
  • Wykorzystuje najnowsze techniki multimedialne
  • Ma potrzebę nieustannego rozwoju i kształcenia

W sferze aksjologicznej:

  • W swoim postępowaniu dąży do prawdy
  • Jest otwarty na europejskie i światowe wartości kultury
  • Zna historię, tradycję, kulturę swojego regionu i narodu
  • Jest altruistą

W sferze społecznej:

  • Potrafi rzetelnie pracować indywidualnie i zespołowo
  • Potrafi skutecznie porozumiewać się i nawiązywać relacje z rówieśnikami i dorosłymi
  • Jest kulturalny
  • Jest obowiązkowy i samodzielny
  • W przemyślany sposób planuje i kieruje swoją drogą edukacyjną/ zawodową/ społeczną
  • Jest świadomy konieczności stosowania postaw i zachowań ekologicznych

III. Cele ogólne

 

Zgodnie ze wskazaniami działalność wychowawczo-profilaktyczna w naszej szkole polega na prowadzeniu działań z zakresu promocji zdrowia oraz wspomaganiu ucznia w jego rozwoju ukierunkowanym na osiągnięcie pełnej dojrzałości w sferze:

  • Intelektualnej– ukierunkowanej na rozbudzanie  ciekawości poznawczej wychowanka, kształtowanie kreatywnego myślenia, umiejętności selekcji, syntezy i analizy informacji, umiejętności samodzielnego poszukiwania źródeł informacji;
  • Aksjologicznej – ukierunkowanej na zdobycie konstruktywnego i stabilnego systemu wartości, w tym docenienie znaczenia zdrowia oraz poczucia sensu istnienia. Wprowadzanie uczniów w świat wartości, w tym ofiarności, współpracy, solidarności, altruizmu, patriotyzmu i szacunku dla tradycji, wskazywanie wzorców postępowania i budowanie relacji społecznych, sprzyjających bezpiecznemu rozwojowi ucznia;
  • Fizycznej – ukierunkowanej na zdobycie przez ucznia i wychowanka wiedzy i umiejętności pozwalających na prowadzenie zdrowego stylu życia i podejmowania zachowań prozdrowotnych;
  • Społecznej – ukierunkowanej na kształtowanie postawy otwartości w życiu społecznym, opartej na umiejętności samodzielnej analizy wzorów i norm społecznych oraz dokonywania wyborów, a także doskonaleniu umiejętności wypełniania ról społecznych, formowaniu u uczniów poczucia godności własnej osoby i szacunku dla godności innych osób;
  • Psychicznej – ukierunkowanej na zbudowanie równowagi i harmonii psychicznej, osiągnięcie właściwego stosunku do świata, poczucia siły, chęci do życia i witalności, ukształtowanie postaw sprzyjających rozwijaniu własnego potencjału, kształtowanie środowiska sprzyjającego rozwojowi uczniów, zdrowiu i dobrej kondycji psychicznej.

 

Cele szczegółowe:

 

  • kształtowanie u uczniów postaw patriotycznych (wzmacnianie więzi narodowych, historycznych i kulturowych, kształtowanie świadomości bycia Polakiem i Europejczykiem, szacunku do kultury i tradycji polskiej, symboliki narodowej, postaci wielkich Polaków, rocznic i świąt państwowych);
  • nauka budowania pozytywnych relacji w szkole, rodzinie, grupie rówieśniczej;
  • wdrażanie do odpowiedzialnego wykorzystywania technologii informatycznej, świadomego korzystania z zasobów internetu uwzględniającego zasady etykiety;
  • rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, dbałość o rozwój kompetencji językowych, umiejętności słownych;
  • popularyzacja wśród uczniów promocji zdrowia. Podkreślanie ważności dbania o zdrowie fizyczne i psychiczne. Uświadamianie konsekwencji wynikających z zachowań zagrażających zdrowiu;
  • bieżące aktualizowanie wiedzy na temat substancji uzależniających, psychotropowych, środków zastępczych oraz substancjach psychoaktywnych i zagrożeń wynikających z ich zażywania;
  • poszerzanie wiedzy uczniów na temat szkodliwości palenia tytoniu, spożywania, alkoholu, zażywania narkotyków;
  • wdrażanie do przestrzegania zasad higieny i zdrowego stylu życia;
  • rozwój postaw proekologicznych, uświadamianie uczniom jak ważna jest troska o planetę i klimat;
  • kształtowanie postawy odpowiedzialności za działania własne i podejmowane w grupie;
  • nauka poprawnej komunikacji w relacjach z dorosłymi i rówieśnikami  (ukazywanie wartości płynących z koleżeństwa, kształtowanie umiejętności współpracy);
  • ukazywanie zgubnych konsekwencji agresji i przemocy rówieśniczej;
  • uczenie szacunku i tolerancji dla innych (ich sposobu bycia, poglądów, wartości, przekonań, rasy, koloru skóry, narodowości);
  • kształtowanie postawy przedsiębiorczości;
  • promowanie właściwych postaw i norm zachowania;
  • motywowanie uczniów do podejmowania inicjatyw oraz samodzielnego podejmowania decyzji;
  • utrwalanie zasad postępowania w sytuacjach nadzwyczajnych zagrożeń pochodzenia naturalnego i wywołanych przez człowieka;
  • współpraca z rodzicami – uświadomienie ich roli w kształtowaniu właściwych postaw u swoich dzieci;
  • rozwijanie i wspieranie działalności związanej z wolontariatem.

 

Nasza placówka prowadzi systematyczną działalność wychowawczą, edukacyjną, informacyjną i profilaktyczną wśród uczniów, rodziców, nauczycieli i innych pracowników szkoły. Działalność ta odbywa się w formie pogadanek, zajęć warsztatowych, treningów umiejętności, debat, szkoleń, spektakli teatralnych, pikników, a także w innych postaciach uwzględniających wykorzystywanie aktywnych metod pracy.

 

V. Struktura oddziaływań wychowawczych

 

Dyrektor szkoły:

  • dba o prawidłowe funkcjonowanie szkoły, o poziom pracy wychowawczej i opiekuńczej szkoły, o kształtowanie twórczej atmosfery pracy w szkole,
  • wspiera finansowo i organizacyjnie działania profilaktyczne w środowisku szkolnym,
  • stwarza warunki do prawidłowej realizacji Konwencji Praw Dziecka,
  • umożliwiania uczniom podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i religijnej,
  • kontroluje wypełnianie przez uczniów obowiązku szkolnego,
  • organizuje szkolenia dla nauczycieli,
  • dba o zapewnienie bezpieczeństwa na terenie szkoły,
  • nadzoruje realizację szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego.

Rada pedagogiczna:

  • uczestniczy w diagnozowaniu pracy wychowawczej szkoły i potrzeb w zakresie działań profilaktycznych,
  • opracowuje projekt Programu Wychowawczo-Profilaktycznego i uchwala go w porozumieniu z Radą Rodziców,
  • opracowuje i zatwierdza dokumenty i procedury postępowania nauczycieli w sytuacjach zagrożenia młodzieży demoralizacją i przestępczością,
  • uczestniczy w realizacji szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego,
  • uczestniczy w ewaluacji szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego.

Nauczyciel:

  • ma obowiązek reagowania na przejawy u dzieci niedostosowania społecznego,
  • wspiera swoją postawą i działaniami pedagogicznymi rozwój psychofizyczny uczniów,
  • udziela pomocy w przezwyciężaniu niepowodzeń szkolnych, w oparciu o rozpoznane potrzeby uczniów,
  • odpowiada za życie, zdrowie i bezpieczeństwo dzieci podczas pobytu w szkole i poza jej terenem w czasie uroczystości szkolnych, wyjść, wycieczek szkolnych,
  • świadczy pomoc psychologiczno – pedagogiczną w bieżącej pracy z uczniem.

 

 

Wychowawca klasy:

  • prowadzi we współdziałaniu z pedagogiem szkolnym szkolenia i konsultacje dla rodziców,
  • dąży w swojej pracy do integracji zespołu klasowego, sprawuje opiekę wychowawczą nad powierzonymi mu uczniami szkoły poprzez tworzenie warunków wspomagających ich rozwój i przygotowuje uczniów do życia w rodzinie i w społeczeństwie,
  • poznaje warunki życia i nauki swoich wychowanków,
  • uczy pozytywnego myślenia i stawiania na sukces poprzez rozwijanie poczucia własnej wartości,
  • realizuje w toku pracy wychowawczej treści i cele programowe Programu Wychowawczo-Profilaktycznego szkoły,
  • koordynuje pomoc psychologiczno – pedagogiczną w swojej klasie.

Rodzice:

  • współdziałają z nauczycielami i wychowawcą w sprawach wychowania i kształcenia dzieci,
  • dbają o właściwą formę spędzania czasu wolnego swoich dzieci,
  • współtworzą Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny,
  • uczestniczą w wywiadówkach oraz imprezach organizowanych przez szkołę.

Zespół wychowawców:

  • opracowuje projekty procedur postępowania w sytuacjach zagrożenia młodzieży demoralizacją i przestępczością, zasad współpracy z instytucjami i osobami działającymi na rzecz uczniów, propozycje modyfikacji zasad usprawiedliwiania nieobecności, karania, nagradzania, wystawiania ocen zachowania i innych,
  • analizuje i rozwiązuje bieżące problemy wychowawcze,
  • ustala potrzeby w zakresie doskonalenia umiejętności wychowawczych nauczycieli, w tym rozpoczynających pracę w roli wychowawcy,
  • przygotowuje analizy i sprawozdania w zakresie działalności wychowawczej i profilaktycznej szkoły,
  • inne, wynikające ze specyfiki potrzeb danej szkoły.

Pedagog szkolny/psycholog:

  • diagnozuje środowisko wychowawcze,
  • zapewnia uczniom pomoc psychologiczną w odpowiednich formach,
  • współpracuje z rodzicami uczniów potrzebującymi szczególnej troski wychowawczej lub stałej opieki,
  • zabiega o różne formy pomocy wychowawczej i materialnej dla uczniów,
  • współpracuje z rodzicami w zakresie działań wychowawczych i profilaktycznych,
  • udziela pomocy psychologiczno-pedagogicznej rodzicom uczniów,
  • współpracuje z placówkami wspierającymi proces dydaktyczno-wychowawczy szkoły i poszerzającymi zakres działań o charakterze profilaktycznym w tym z poradnią psychologiczno-pedagogiczną.

Pedagog specjalny/psycholog:

  • prowadzi badania i działania diagnostyczne dotyczące predyspozycji i indywidualnych potrzeb ucznia,
  • rozwiązuje problemy dydaktyczne i wychowawcze uczniów,
  • określa niezbędne warunki, sprzęt specjalistyczny i środki dydaktyczne odpowiednie dla indywidualnych potrzeb uczniów,
  • współpracuje z zespołem w celu opracowania i realizacji IPET,
  • wspiera nauczycieli, wychowawców i innych specjalistów w rozpoznawaniu przyczyn niepowodzeń lub trudności uczniów,
  • przedstawia radzie pedagogicznej propozycje w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli, szkoły lub placówki mającego na celu podnoszenie jakości edukacji włączającej.

Samorząd Uczniowski:

  • jest inspiratorem i organizatorem życia kulturalnego uczniów szkoły, działalności

oświatowej, sportowej oraz rozrywkowej zgodnie z własnymi potrzebami i możliwościami organizacyjnymi w porozumieniu z dyrektorem,

  • uczestniczy w diagnozowaniu sytuacji wychowawczej szkoły,
  • współpracuje z Zespołem Wychowawców i Radą Pedagogiczną,
  • prowadzi akcje pomocy dla potrzebujących
  • reprezentuje postawy i potrzeby środowiska uczniowskiego,
  • propaguje ideę samorządności oraz wychowania w demokracji,
  • dba o dobre imię i honor szkoły oraz wzbogaca jej tradycję,
  • może podejmować działania z zakresu wolontariatu.

Bibliotekarz szkolny:

  • kształtuje umiejętności rozumienia, wykorzystywania i refleksyjnego przetwarzania tekstów,
  • rozwija kompetencje i zainteresowania czytelnicze uczniów,
  • kształtuje umiejętności racjonalnego spędzania wolnego czasu,
  • zapoznaje uczniów z różnymi formami wypowiedzi literackiej,
  • przygotowuje do krytycznego odbioru treści komunikatów medialnych, do rozsądnego i umiejętnego wykorzystania Internetu; rozumienia natury i roli mediów,
  • uwrażliwia na piękno literatury i sztuki; rozwój poprzez kontakt z kulturą,
  • zapoznaje z historią książek i

Świetlica szkolna:

  • zapewnia opiekę uczniom przed zajęciami lekcyjnymi i po ich zakończeniu,
  • stwarza okazję do alternatywnych form spędzania wolnego czasu,
  • rozwija zainteresowania i uzdolnienia uczniów,
  • integruje grupy rówieśnicze,
  • kształtuje osobowość dzieci i ich prawidłową postawę społeczną,
  • kształtuje nawyki kultury osobistej i poczucie więzi ze społecznością szkolną,
  • organizuje pomoc w nauce oraz tworzy warunki do nauki własnej.

 

VI. Kalendarz uroczystości szkolnych

 

L.p

 

Uroczystość

 

Data

 

Klasa

1.

Sprzątanie Świata i Ziemi

IX 2024 r.

I-VIII

2.

Odblaskowa szkoła

IX -X

I-VIII

3.

Ślubowanie klasy I

X 2024 r.

I

4.

Dzień Komisji Edukacji Narodowej

X 2024 r.

I

5.

Święto Niepodległości

XI 2023 r.

V

6.

Konkurs Pieśni Patriotycznej

XI 2024 r.

gminny

7.

Wigilia Szkolna – Jasełka

XII 2024 r.

I-VIII

8.

Pasowanie na czytelnika

XII 2024 r.

I

9.

Dzień Babci i Dziadka

I 2025 r.

I-III

10.

Święto Szkoły

II 2024 r.

IV,VI

11.

Dzień Bezpiecznego Internetu

II 2025 r.

I-VIII

12.

Dzień bez przemocy

VI 2025 r.

I-VIII

13.

Konstytucja 3 – go Maja

V 2025 r.

V,VII

14.

Piknik Rodzinny klasy 4-8

7.06 2025 r.

I-VIII

15.

Dzień Sportu – Dzień Dziecka

0.05 2025 r.

I-VIII

16.

Pożegnanie klasy I-III

VI 2025 r.

III

17.

Pożegnanie klasy VII-VIII

VI 2025 r.

VII, VIII

18.

Pożegnanie klas IV-VI

VI 2025r.

IV-VI

 

VII. Harmonogram działań

 

SFERA INTELEKTUALNA

Zadania

–    Forma realizacji

Osoby odpowie-dzialne

Termin

 

 

Wspieranie rozwoju intelektualnego uczniów

 

 

 

 

–    Dostosowanie wymagań do indywidualnych możliwości uczniów. Opracowanie Indywidualnych Programów Edukacyjno-Terapeutycznych.

–    Zajęcia dodatkowe dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi: zajęcia korekcyjno -kompensacyjne, logopedyczne, socjoterapeutyczne, zajęcia indywidualne z pedagogiem, zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne, zajęcia dydaktyczno–wyrównawcze, rewalidacja, gimnastyka korekcyjna.

–    Praca z uczniem zdolnym. Realizowanie Indywidualnych Programów Nauczania. Zajęcia rozwijające kreatywność. Przygotowywanie uczniów do konkursów wiedzowych.

–    Współpraca z SPPP w Skawinie.

–    Właściwa organizacja aktywności edukacyjnej dziecka.

–    Stosowanie aktywnych metod pracy.

–    Pomoc w odrabianiu zadań domowych w świetlicy szkolnej.

–    Konsultacje indywidualne.

–    Wyjazdy do muzeum, teatru, wycieczki szkolne.

–    Innowacje pedagogiczne.

–    Realizacja Indywidualnych programów nauki.

 

 

nauczyciele,

wychowawcy pedagog

 

wrzesień oraz każdorazowo po dostarczeniu opinii lub orzeczenia.

 

 

 

według harmonogramu

 

 

 

 

cały rok

Rozpoznawanie
i rozwijanie zainteresowań

i zdolności uczniów

 

–    Korzystanie z zasobów bibliotecznych, multimediów i Internetu.

–    Umożliwianie uczniom odkrywania swoich uzdolnień, możliwości i własnej indywidualności poprzez uczestnictwo w apelach, akademiach, konkursach, itp.

 

 

nauczyciele, wychowawcy

 

 

 

cały rok

 

I,VI

 

cały rok

Wyrabianie nawyków samo-kształceniowych.

Uczenie planowania i dobrej organizacji własnej pracy

 

–    Rozwijanie umiejętności korzystania z różnorodnych form przekazu, zwłaszcza z multimedialnych środków komunikacji.

–    Inspirowanie uczniów do działań związanych ze stosowaniem wiedzy w sytuacjach nowych, trudnych, nietypowych – np. udział w projektach międzyprzedmiotowych.

–    Wskazywanie skutecznych metod uczenia się i praktycznych sposobów zarządzania czasem.

 

 

wychowawcy,  pedagog szkolny

 

cały rok

 

Podnoszenie efektów kształcenia poprzez uświadamianie wagi edukacji
i wyników egzaminów zewnętrznych

 

–    Przyznawanie tytułu „Prymus Szkoły” dla ucznia o najwyższej średniej w klasach IV – VIII.

–    Szkolne konkursy z nagrodami.

–    Nagrody książkowe dla uczniów osiągających wysokie wyniki w nauce.

–    Lekcje wychowawcze poświęcone tej tematyce.

 

przewodniczący zespołów wychowawczych.

wychowawcy

 

 

 

VI

 

cały rok

Współpraca
z rodzicami.

 

–    Włączanie rodziców do planowania i realizacji Programu Wychowawczo-Profilaktycznego Szkoły.

–    Wspólna organizacja uroczystości i wycieczek.

–    Udział członków rodziny w uroczystych spotkaniach, pikniku.

–    Świadczenie usług materialnych i społeczno-użytkowych na rzecz szkoły.

–    Poradnictwo na terenie szkoły i kierowanie do instytucji i poradni wspomagających dom.

–    Udział rodziców w spotkaniach
z psychologiem z SPPP w Skawinie.

–    Wspieranie rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

–    Udział w kampaniach i akcjach profilaktycznych.

–    Uczestnictwo rodziców w zebraniach klasowych.

–    Stały kontakt rodziców z wychowawcą
oraz nauczycielami innych przedmiotów
w miarę potrzeb.

–    Zapoznawanie rodziców z fragmentami Statutu Szkoły dotyczącymi WSO.

–    Wspieranie wychowawczej roli rodziny poprzez pomoc w kształtowaniu u uczniów stałych sprawności w czynieniu dobra.

–    Kontakt osobisty z rodzicem przez dziennik elektroniczny lub inne komunikatory.

–    Realizacja zajęć wychowanie do życia w rodzinie.

 

 

 

dyrektor, wychowawcy, pedagog, psycholog,

pedagog specjalny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

nauczyciel wdż

 

 

 

cały rok

Rozwijanie kompetencji cyfrowych

 

–    Kształtowanie umiejętności wykorzystywania technologii informatycznych (posługiwanie się komputerem i podstawowymi urządzeniami cyfrowymi).

–    Uczenie bezpiecznego i efektywnego korzystania
z technik cyfrowych.

–    Wykorzystywanie umiejętności informatycznych na zajęciach z różnych przedmiotów.

 

 

 

nauczyciel inf. wychowawcy nauczyciele

 

w miarę

potrzeb

 

Rozbudzanie zainteresowań czytelniczych u dzieci i młodzieży. Działania promujące czytelnictwo

 

 

–    Warsztaty czytelnicze.

–    Wystawy nowości czytelniczych i ciekawych książek
w klasach, bibliotece lub na korytarzu szkoły.

–    Podejmowanie inicjatyw i akcji czytelniczych. Konkursy czytelnicze i czytelniczo – plastyczne.

–    Konkursy recytatorskie i pięknego czytania.

–    Gry i zabawy czytelnicze.

–    Prezentacje multimedialne.

–    Quizy interaktywne.

 

 

 

bibliotekarz, nauczyciele j.polskiego, wychowawcy.

 

 

cały rok

 

SFERA   AKSJOLOGICZNA

Zadania

Forma realizacji

Osoby odpowie-dzialne

Termin

Kształtowanie szacunku do ludzi, wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, prawidłowe rozumienie wolności jednostki oparte na poszanowaniu osoby ludzkiej

–    Działalność charytatywna.

–    Wolontariat szkolny.

–    Zajęcia profilaktyczno – wychowawcze.

–    Kształtowanie poczucia tolerancji dla osób
niepełnosprawnych, o innych poglądach, innej religii, innej rasy; dawanie dobrego przykładu.

–    Otoczenie opieką uczniów z Ukrainy.

 

 

 

 

opiekun samorządu szkolnego

nauczyciele, pedagog, psycholog,

pedagog specjalny

 

 

cały rok

Uczenie właściwego pojęcia tolerancji, odwagi
w reagowaniu na niesprawiedliwość,
krzywdę drugiego człowieka, agresję

 

–    Poruszanie tematyki szacunku, tolerancji, koleżeństwa podczas godzin wychowawczych.

–    Przeprowadzenie raz w roku specjalnych zajęć poświęconych przemocy z uwzględnieniem wszystkich jej przejawów i form.

–    Zajęcia edukacyjne w klasach I-VIII.

–    Zajęcia poświęcone tematyce tolerancji i przeciwdziałaniu uprzedzeniom i dyskryminacji.

–     Nagradzanie za postawy koleżeńskie wobec innych (wychowawca, nauczyciele).

 

 

 

wychowawcy,

pedagog,

psycholog,

pedagog specjalny

 

 

wg harmonogramu

 

Rozwijanie uniwersalnych umiejętności psychologicznych pomocnych między innymi w radzeniu sobie z trudnymi dla ucznia sytuacjami

 

–    Warsztaty dla uczniów prowadzone przez specjalistów z PPP, pedagoga.

–    Lekcje wychowawcze poświęcone tematyce:

·         wpływ emocji na zachowanie,

·         radzenie sobie w sytuacji stresu,

·         rozpoznawanie mocnych i słabych stron,

·         podnoszenia kompetencji emocjonalno –
społecznych (w tym empatii, umiejętności rozwiązywania sytuacji konfliktowych,
asertywności).

 

 

 

pedagog,

psycholog

 

 

zgodnie
z planem godzin wych.

Przeciwdziałanie odrzuceniom uczniów

 

 

–    Wspieranie nowych uczniów w integracji ze środowiskiem klasowym i szkolnym.

–    Wspieranie uczniów z rodzin o złej kondycji finansowej.

–    Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu uczniów, ze szczególnym uwzględnieniem uczniów niepełnosprawnych.

 

 

wychowawcy

dyrektor, pedagog

 

cały rok

 

SFERA  FIZYCZNA

Zadania

Forma realizacji

Osoby odpowie-dzialne

Termin

Rozwijanie aktywności fizycznej i nawyku aktywnego spędzania czasu wolnego

 

 

–    Uczestniczenie uczniów w zajęciach wf.

–    Organizowanie zajęć ruchowych dla dzieci przebywających w świetlicy szkolnej.

–    Krótka gimnastyka śródlekcyjna na zajęciach, 
w czasie których praca w pozycji siedzącej trwa ponad 20 minut.

–    Dostosowanie rodzaju aktywności dziecka do jego rozwoju psychofizycznego.

–    Organizowanie wycieczek krajoznawczych i wyjść poza budynek szkoły.

–    Udział uczniów w zawodach i turniejach sportowych.

–    Organizowanie Szkolnego Dnia Sportu.

–    Propagowanie aktywnego spędzania czasu wolnego
 z rodziną – Piknik Rodzinny.

–    Nauka zabaw ruchowych i gier, i stosowanie ich podczas zajęć świetlicowych.

 

 

 

 

nauczyciel wf,

nauczyciele, opiekun świetlicy

 

 

 

cały rok

 

 

 

 

 

 

 

VI

Promowanie zdrowego odżywiania

 

–    Spożywanie obiadów na stołówce szkolnej z dużą zawartością produktów pełnoziarnistych,
warzyw i owoców.

–    Udział uczniów w akcji „Owoce i warzywa
 w szkole” i programach „Mleko z klasą”.

–    Propagowanie, podczas lekcji i zajęć, zasad racjonalnego odżywiania się i ukazywanie szkodliwości ich nieprzestrzegania – choroby, zaburzenia rozwoju fizycznego, zaburzenia zdrowia (anoreksja, bulimia, objadanie się i inne).

–    Zapoznanie uczniów z optymalnym rozkładem posiłków w ciągu doby.

–    Konkursy profilaktyczne.

 

 

 

wychowawcy, nauczyciel przyrody,

pedagog

 

 

 

cały rok

 

Poznanie i utrwalenie zasady pierwszej pomocy przedmedycznej, właściwe  reagowanie
w sytuacji zagrożenia

 

 

 

–    Prezentacja filmów edukacyjnych.

–    Zdolność rozpoznawania potencjalnych źródeł zagrożeń.

–    Rozwijanie umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Rozumienie znaczenia podejmowania tego typu działań.

–    Prelekcje i pogadanki nt. przepisów BHP, informacje nt. numerów telefonów alarmowych.

–    Zajęcia warsztatowe rozwijające umiejętności praktyczne.

–    Prelekcje i warsztaty prowadzone przez przedstawicieli OSP w Wielkich Drogach.

 

 

 

nauczyciel wf

ratownicy

pielęgniarka szkolna

 

 

 

 

Uczenie właściwych zasady bezpiecznego zachowania się i stosowanie się do nich podczas lekcji, przerw, gier i zabaw ruchowych, wycieczek szkolnych oraz drogi do i ze szkoły

 

 

–    Zapewnienie uczniom prawidłowej organizacji nauki, zabawy i wypoczynku.

–    Spotkania z przedstawicielami Policji i Straży Miejskiej.

–    Zajęcia edukacyjne w „Miasteczku Komunikacyjnym”.

–    Rozmowy i dyskusje na temat bezpieczeństwa podczas godzin wychowawczych, lekcji przedmiotowych, zajęć świetlicowych.

–    Zaznajomienie uczniów z regulaminami pracowni przedmiotowych, sali gimnastycznej, placu zabaw, boiska.

–    Zaznajomienie uczniów z zasadami zachowania na przerwach, wycieczkach szkolnych, podczas zabaw
 i gier ruchowych, w drodze do i ze szkoły.

 

 

 

nauczyciel techniki, opiekunowie pracowni, nauczyciele

 

IX

 

 

IV

 

 

 

IX

 

 

 

 

 

Edukacja dla bezpieczeństwa i proobronna

Wyposażenie ucznia w wiedzę dotyczącą zagrożeń cywilizacyjnych oraz uczenie właściwego zachowania się w przypadku kontaktu z niebezpiecznymi przedmiotami i substancjami

 

 

–    Rozmowy, pogadanki prowadzone przez wychowawców na godzinach wychowawczych.

–    Znajomość zasad postępowania w sytuacjach nadzwyczajnych zagrożeń pochodzenia naturalnego i wywołanych przez człowieka: pożaru, wypadku komunikacyjnego, zagrożenia powodzią, intensywnej śnieżycy, uwolnienia niebezpiecznych środków chemicznych, zdarzenia terrorystycznego.

–    Zapoznanie z instrukcjami dotyczącymi procedur działania w sytuacji zagrożenia.

–    Znajomość roli różnych służb ratunkowych i innych podmiotów oraz znaczenie bezwzględnego stosowania się do ich zaleceń.

–    Przeprowadzenie próbnej ewakuacji budynku szkoły.

Prelekcje Przedstawicieli Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej.

 

 

wychowawcy,

pedagog

nauczyciel

edukacji dla bezpieczeństwa

 

 

zgodnie z harmono

gramem

Uczenie bezpiecznego korzystania z komputerów, internetu i mediów społecznościowych.

Uczenie dokonywania świadomych i odpowiedzialnych wyborów w trakcie korzystania z zasobów internetowych i krytycznej analizy informacji

 

–    Omawianie tematów związanych z bezpiecznym korzystaniem z internetu, Netykietą, uzależnieniem od komputera i internetu na godzinach wychowawczych, zajęciach komputerowych i informatyce.

–    Organizacja Dnia Bezpiecznego Internetu.

–    Warsztaty dla uczniów na temat cyberprzemocy.

 

nauczyciele informatyki i zajęć komputerowych

 

wychowawcy

 

 

II

 

Zwracanie uwagi na  higienę osobistą, higienę pracy i wypoczynku

 

–    Zajęcia edukacyjne dotyczące dbałości o higienę osobistą.

–    Zajęcia sportowe.

–    Zajęcia ruchowe dla dzieci korzystających ze świetlicy szkolnej.

–    Krótka gimnastyka śródlekcyjna.

–    Spotkania z pielęgniarką szkolną.

–    Gazetki tematyczne w klasach.

 

 

 

wychowawcy, nauczyciele, nauczyciel wf.

nauczyciele

pielęgniarka

 

 

cały rok

 

Podejmowanie działań mających na celu ograniczenie hałasu na przerwach

 

 

–    Pogadanki na godzinach wychowawczych, podczas zajęć edukacyjnych i świetlicowych, dotyczące szkodliwego wpływu hałasu na zdrowie.

–    Gazetki szkolne i klasowe.

–    W miarę możliwości przerwy na boisku szkolnym.

 

 

 

wychowawcy, pedagog,

nauczyciele

 

 

 

cały rok

Eliminowanie zachowań ryzykownych

 

–    Pomoc uczniom mającym problemy

w relacjach rówieśniczych, przynależności do grupy.

–    Stworzenie grupy socjoterapeutycznej.

–    Realizowanie programów o charakterze profilaktycznym.

–    Zajęcia profilaktyczne dla grup ryzyka, uczniów zagrożonych niedostosowaniem społecznym, stwarzających problemy wychowawcze.

 

 

 

nauczyciele,

pedagog

psycholog

pedagog specjalny

 

 

cały rok

 

Profilaktyka uzależnień

zachowań ryzykownych.

Wyposażenie ucznia w wiedzę na temat niebezpieczeństw związanych z używaniem substancji psychoaktywnych, sposobów walki z uzależnieniem oraz instytucji świadczących pomoc w sytuacji zagrożenia.

Wyposażenie rodziców w wiedzę nt. potrzeb rozwojowych dzieci i zapobiegania zachowaniom ryzykownym

 

 

 

 

–    Zajęcia wychowawczo-profilaktyczne z pedagogiem.

–    Rozmowy, pogadanki, warsztaty na godzinach wychowawczych poruszające tematykę związaną z używkami i substancjami odurzającymi, podkreślanie możliwość uzależnienia i jego skutków, a w przypadku dopalaczy możliwość zgonu lub ciężkiego uszczerbku zdrowia.

–    Konkursy o tematyce profilaktycznej.

–    Udział w akcjach, kampaniach i programach profilaktycznych.

–    Konsultacje pedagogiczne i psychologiczne.

–    Spotkania z przedstawicielami Policji, Straży Miejskiej, specjalistami ds profilaktyki uzależnień.

–    Realizacja programów profilaktycznych.

–    Warsztaty dla rodziców dotyczące zachowań ryzykownych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

wychowawcy, pedagog

psycholog,

pedagog specjalny

 

 

cały rok

 

 

 

 

 

 

VI

 

 

 

 

 

Reagowanie na wszelkie przejawy nagannych zachowań wśród uczniów w szkole, nawet wtedy,

kiedy uczniowie bagatelizują takie zachowania twierdząc, iż tylko się bawią lub

żartują

 

 

–    Zwracanie uwagi na przemoc psychiczną (w tym werbalną).

–    Podkreślanie wagi słów, które ranią, deprecjonują, wykluczają lub w jakikolwiek sposób naruszają poczucie własnej wartości.

–    Rozmowy dyscyplinujące, profilaktyczne z uczniem.

–    Uwagi w dzienniku – informowanie rodziców, rozmowy indywidualne z rodzicami, udzielanie kar zgodnie ze Statutem Szkoły.

–    Spotkania i pogadanki z przedstawicielami Straży Miejskiej, Policją.

 

 

wychowawcy, nauczyciele, pedagog,

psycholog,

pedagog specjalny

 

 

 

cały rok

 

 

 

 

 

 

 

wg potrzeb

 

 

SFERA  SPOŁECZNA

Zadania

Forma realizacji

Osoby odpowie-dzialne

Termin

Uświadamianie korzyści z przestrzegania praw w codziennym życiu

 

–    Cykl audycji przez radiowęzeł nt. praw i obowiązków  uczniów.

–    Omówienie zasad statutu szkoły i regulaminów szkolnych i wdrażanie uczniów do ich przestrzegania.

–    Zapoznanie uczniów z podstawami wiedzy prawnej.

 

wychowawcy, pedagog

 

cały rok

Uczenie zasad samorządności i demokracji.

Uczenie działania zespołowego

–    Wybory do samorządu uczniowskiego, wybory samorządów klasowych.

–    Udział w projektach, praca w grupach podczas zajęć edukacyjnych.

–    Pogadanki, apele związane z prawami dziecka.

 

 

 

wychowawcy

opiekun SU

 

 

 

wrzesień

zgodnie z programem

Doskonalenie kultury bycia

 

 

 

 

 

–    Kontynuowanie przyznawania tytułu „Kulturalny uczeń”.

–    Kształtowanie umiejętności zachowania się w sytuacjach trudnych, umiejętności opanowywania emocji.

–    Dbanie o kulturę osobistą ucznia, używania słów i zwrotów grzecznościowych, kulturalnego zachowania wobec innych, (eliminowania wulgaryzmów i niestosownego słownictwa), w tym kształtowanie postawy szacunku wobec osób dorosłych, nauczycieli i innych pracowników szkoły.

 

nauczyciele,

wychowawcy,

pedagog szkolny

cały rok

 

Nabywanie kompetencji społecznych takich, jak komunikacja i współpraca w grupie, w tym w środowisku wirtualnym

 

 

–    Praca w uczniowskich zespołach zadaniowych.

–    Stosowanie metody projektu na zajęciach edukacyjnych, zajęciach komputerowych i informatyce z wykorzystaniem narzędzi Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych.

 

nauczyciele, wychowawcy

 

 

cały rok

 

Edukacja związana    z  sylwetką  Patrona szkoły

 

 

 

–    Lekcje historii oraz godziny wychowawcze – poznawanie i kultywowanie tradycji narodowych, religijnych i rodzinnych.

–    Zajęcia edukacyjne w kl. I-VIII.

–    Godziny wychowawcze.

–    Gazetki klasowe, gabloty szkolne, kronika szkoły.

–    Opieka nad mogiłami żołnierzy AK.

–    Wyprawy do muzeów i galerii.

–    Organizowanie Święta Patrona Szkoły.

 

 

 

 

 

wychowawcy, nauczyciel historii

 

 

 

 

 

I/II

 

Kształtowanie postaw patriotycznych

oraz szacunku dla narodu i państwa

 

–    Właściwa postawa podczas śpiewu hymnu, wprowadzania i wyprowadzania sztandaru.

–    Organizowanie uroczystości patriotycznych.

–    Reprezentowanie szkoły w uroczystościach na forum lokalnym, gminnym i wyższym.

–    Zapoznanie z dorobkiem kulturowym narodu – zajęcia edukacyjne, g. wychowawcze, apele itp.

–    Konkursy o tematyce patriotycznej.

–    Ceremoniał przekazywania Pocztu Sztandarowego.

–    Udział delegacji uczniów i Pocztu Sztandarowego
w uroczystościach patriotycznych i historycznych.

–    Świadomość własnej tożsamości i dziedzictwa narodowego, regionalnego lub etnicznego.

–    Dostrzeganie i rozumienie wartości swego języka ojczystego, tradycji i kultury, świadomość swojej tożsamości narodowej, regionalnej lub etnicznej.

–    Poznawanie elementów przyrody, historii, kultury materialnej i duchowej spuścizny narodowej, regionalnej lub etnicznej.

 

 

nauczyciele odpowiedzialni za organizacje poszczególnych uroczystości szkolnych, opiekun Pocztu Sztandarowego

 

 

XI, V

Poznanie kultury rodzimej, zaznajamianie z kulturą regionu

 

 

 

 

–    Budzenie szacunku dla symboli regionalnych, postaci związanych z historią regionu i jego współczesnym życiem poprzez udział w konkursach, apelach, spotkaniach itp.

–    Poznawanie legend związanych z rodzinną miejscowością i regionem.

–    Organizowanie wycieczek po najbliższej okolicy oraz do Muzeum Regionalnego w Skawinie.

 

 

wychowawcy, nauczyciele j. polskiego, historii

 

 

cały rok

Kultywowanie tradycji, zwyczajów    
 i obrzędów charakterystycznych
dla regionu

 

 

–    Organizowanie takich uroczystości, jak: wigilie klasowe, jasełka, obrzędy wielkanocne itp.

–    Poznawanie sztuki ludowej i folkloru – wyjazdy, lekcje plastyki, „żywe” lekcje muzyki.

Udział uczniów w imprezach organizowanych przez Muzeum Regionalne w Skawinie.

 

 

wychowawcy, nauczyciele muzyki i plastyki

 

 

XII, IV

 

 

Cały rok

 

Poznanie dorobku kulturalnego Europy, świata, wykształcenie postawy tolerancji i szacunku dla innych narodów, kultur, religii

 

–    Zaznajamianie ze zwyczajami i kulturą narodów należących do Unii Europejskiej podczas zajęć edukacyjnych, godzin wychowawczych i konkursów.

–    Zaznajomienie uczniów z historią i kulturą Ukrainy.

–    Realizacja innowacji pedagogicznych.

 

 

wychowawcy,

nauczyciel
 j. angielskiego

nauczyciele

 

 

 

 

maj

 

Rozbudzanie zainteresowania uczniów kwestiami związanymi z ochroną środowiska, w tym ochroną powietrza, gospodarką niskoemisyjną, zmianami klimatu, zanieczyszczeniem środowiska tworzywami sztucznymi

 

–    Realizowanie treści programowych w ramach edukacji przyrodniczej, na lekcjach przedmiotowych, takich jak: przyroda, biologia, chemia, fizyka.

–    Ugruntowanie wiedzy na temat ochrony klimatu. Omawianie zagrożeń związanych ze zmianami klimatycznymi.

–    Poznawanie mechanizmów i skutków niepożądanych zachowań zachodzących w środowisku.

–    Obserwacja wpływu działalności człowieka na przyrodę.

–    Udział uczniów w akcjach i inicjatywach proekologicznych, realizowanie programów i projektów z tym związanych.

–    Angażowanie uczniów w działania na rzecz poprawy jakości środowiska, rozwijanie proekologicznych nawyków i zachowań.

–    Apele i konkursy o tej tematyce.

 

 

 

wychowawcy, nauczyciel przyrody biologii

 

cały rok

Kształtowanie umiejętności gospodarowania posiadanymi środkami finansowymi, oszczędzania środków i dóbr ogólnych oraz zasobów

–    Zapoznanie z różnymi formami oszczędzania.

–    Wykorzystanie ekonomicznych gier edukacyjnych.

–    Poznanie historii pomagających zrozumieć na czym polega oszczędzanie oraz skąd się biorą pieniądze.  http://www.pkobp.pl/sko/lokatka/

–    Uczenie krytycznego oceniania reklam, informacji i działań marketingowych w celu wyboru ofert i produktów adekwatnych do potrzeb.

 

 

wychowawcy, nauczyciele

 

 

cały rok

Współpraca z organizacjami działającymi na rzecz środowiska lokalnego

–    Współpraca ze Stowarzyszeniem „Nasz Dom Nasze Wielkie Drogi”.

–    Współpraca z lokalnymi przedsiębiorcami przy organizacji konkursów, apeli, uroczystości szkolnych.

–    Współpraca z Radą Sołecką, OSP w Wielkich Drogach i Parafią pw. Przemienienia Pańskiego w Paszkówce.

 

nauczyciele

 

 

cały rok

 

 

Przygotowanie uczniów do wyboru kierunku kształcenia i zawodu. Kształtowanie aktywnej postawy wobec przyszłej pracy zawodowej oraz wymagań rynku pracy.

Wspieranie uczniów w zaplanowaniu ich dalszej ścieżki edukacyjnej, wyboru szkoły ponadpodstawowej, dalszego kierunku kształcenia, czy zawodu

–    Zajęcia z doradztwa zawodowego.

–    Ankiety, testy badające zdolności i preferencje zawodowe.

–    Współpraca z poradnią psychologiczno-pedagogiczną w tym zakresie.

–    Rozmowy indywidualne.

–    Pogadanki na godzinach wychowawczych.

–     Wizyty w szkołach średnich i branżowych w ramach dni otwartych.

–    Zapraszanie na lekcje rodziców – przedstawicieli różnych zawodów.

–    Warsztaty dla klas VII i VIII prowadzone przez specjalistów.

 

 

 

 

 

 

wychowawcy klas VII, VIII

 

 

 

 

 

 

 

 

 

nauczyciel doradztwa zawodowego

 

 

 

 

 

 

 

cały rok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

wg harmo
nogramu

Systematyczne monitorowanie frekwencji uczniów na zajęciach lekcyjnych.

Zwiększenie współpracy z rodzicami w zakresie kontroli obowiązku szkolnego

–    Analiza frekwencji uczniów.

–    Systematyczne informowanie rodziców o absencji uczniów, wywiadówki, indywidualne spotkania z rodzicami.

–    Przyznanie tytułu „Uczeń o stuprocentowej frekwencji”.

–    Pogadanki dla rodziców na temat frekwencji uczniów w zajęciach dodatkowych.

 

 

 

wychowawcy,

nauczyciele specjaliści

 

 

sporządza-nie comiesię-cznych zestawień

 

 

VIII. Zasady ewaluacji Programu wychowawczo-profilaktycznego

 

Ewaluacja programu polega na systematycznym gromadzeniu informacji na temat prowadzonych działań, w celu ich modyfikacji i podnoszenia skuteczności programu wychowawczo-profilaktycznego. Ewaluacja przeprowadzana będzie poprzez:

1) obserwację zachowań uczniów i zachodzących w tym zakresie zmian,

2) analizę dokumentacji,

3) przeprowadzanie ankiet, kwestionariuszy wśród uczniów, rodziców i nauczycieli,

 4) rozmowy z rodzicami,

 5) wymianę spostrzeżeń w zespołach wychowawców i nauczycieli, analizę przypadków.

Ewaluacja programu przeprowadzana będzie w każdym roku szkolnym przez zespół ds. Ewaluacji programu wychowawczo-profilaktycznego powołany przez dyrektora. Zadaniem Zespołu jest opracowanie planu ewaluacji, organizacja badań oraz opracowanie wyników.
Z wynikami prac zespołu w formie raportu ewaluacyjnego zostanie zapoznana Rada Pedagogiczna i Rada Rodziców.

 

Uchwała Rady Rodziców z dnia ………………

 Uchwała Rady Pedagogicznej z dnia 12.09.2024