LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

Nasza szkoła bierze udział w programie Laboratoria Przyszłości

O programie

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STREAM (nauka, technologia, robotyka, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane w całości z góry – bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

Kompetencje przyszłości są niezwykle ważne w zmieniającym się świecie. Umożliwiają one skuteczne funkcjonowanie oraz dostosowywanie się do nowych warunków, nie tylko na rynku pracy. Z punktu widzenia rozwoju zawodowego są to kluczowe kompetencje, które umożliwią wykonywanie zawodów przyszłości, czyli takich, które dziś jeszcze nie istnieją. Dlatego ważne jest, aby dzieci rozwijały je od najmłodszych lat. Poniżej omawiamy przykładowe z nich.

Kreatywność

Kreatywność to zdolność do niekonwencjonalnego myślenia oraz tworzenia nowych pomysłów i nietypowych rozwiązań. W dzisiejszym świecie innowacyjność i twórcze podejście mają ogromne znaczenie, dlatego rozwijanie kreatywności u dzieci jest bardzo istotne. Możemy im w tym pomóc, zachęcając ich do odkrywania i eksperymentowania, a tym samym rozwijania zdolności twórczych.

Umiejętności logicznego i krytycznego myślenia

Życie jest pełne wyzwań, dlatego umiejętności logicznego i krytycznego myślenia są niezastąpione. Ułatwiają one zrozumienie sytuacji i podejmowanie decyzji na podstawie analizy danych oraz wyciągniętych z nich wniosków. Krytyczne myślenie wymaga spojrzenia na dany problem z różnych perspektyw, szukania dowodów i opierania się na faktach. Logiczne pozwala natomiast na zrozumienie związku przyczynowo-skutkowego. Aby wspierać rozwój tych kompetencji, dzieci powinny być zachęcane do analizowania sytuacji, identyfikowania problemów i szukania rozwiązań.

Komunikacja interpersonalna

Umiejętność komunikacji interpersonalnej to zdolność skutecznego porozumiewania się i nawiązywania relacji z innymi ludźmi. Jest ona niezbędna do efektywnej współpracy i wymiany informacji. Dlatego dzieci powinny być wspierane w nabywaniu umiejętności słuchania i wyrażania swoich myśli oraz uczuć, a także rozumienia perspektywy innych osób, aby móc komunikować się jasno i precyzyjnie.

Zdolność uczenia się przez całe życie

W dobie szybkich zmian ważne jest, aby być otwartym na zdobywanie wiedzy i nowych umiejętności przez całe życie. Dzieci powinny być zachęcane do odkrywania własnych zainteresowań i ciągłego rozwoju. Otwartość na nowe doświadczenia i samodzielne uczenie się pomogą im w adaptacji do zmieniającego się świata. 

Kreatywność, umiejętności logicznego i krytycznego myślenia, komunikacja interpersonalna i zdolność uczenia się przez całe życie stanowią fundamenty skutecznego funkcjonowania w świecie nowych technologii i wyzwań społecznych. 

STREAM to nowoczesny model nauczania odpowiadający na potrzeby współczesnych uczniów. Jego głównym założeniem jest interdyscyplinarna edukacja, dzięki której dziecko rozwija kompetencje przyszłości.

Model STREAM łączy te wszystkie dziedziny, jego nazwa to skrót od pojęć:
S – Science – Nauka
T – Technology – Technologia
R – Robotics – Robotyka
E – Engineering – Inżynieria
A – Arts – Sztuka
M – Mathematics – Matematyka

Zakupiony sprzęt odpowiada naszym potrzebom i wykorzystywany będzie w realizacji podstawy programowej na zajęciach lekcyjnych, na zajęciach dodatkowych, w kołach zainteresowań

 
 

Wrzesień 2022

Najpierw sporo czasu poświęciliśmy na instalację, kalibrację i testowanie nowego sprzętu. Drukarka 3d, mikroskop i inne sprzęty wywołały duże zainteresowanie uczniów, którzy wykazali się kreatywnością w jego wykorzystaniu. #laboratoriaprzyszłości #laboratoriaprzyszlości

13 września uczniowie klasy 4 na lekcji przyrody przekonali się jak fantastyczny jest świat przyrody oglądany przez okular dobrego mikroskopu.

 

Październik 2022

Uczniowie klas młodszych bardzo chętnie zawierali znajomość z robotem Photon, robili dla niego ścieżki. Posługując się aplikacją na smartfonie i tablecie programowali jego poruszanie się po planszy i jego reagowanie np. na przeszkody.

Zajęcia rozwijające kreatywność w klasie 8 również upływały na potyczkach z Photonem. #laboratoriaprzyszłości.

Dzieci z zerówki realizując temat zdrowego odżywiania, poznawały różne przepisy kulinarne oraz uczyły się przyrządzać różne potrawy. Korzystając z robota zakupionego w ramach projektu #laboratoriaprzyszłości.

Lekcja historii w klasie 5 – udokumentowana za pomocą sprzętu zakupionego w ramach projektu #laboratoriaprzyszłości.

 

Listopad 2022

Narodowe święto Niepodległości obchodzimy jak co roku, organizując uroczysty apel, który w tym roku dokumentowany był za pomocą sprzętu zakupionego w ramach programu #laboratoriaprzyszłości. Aparat fotograficzny, kamera, gimbal pozwoliły na zrobienie profesjonalnych zdjęć do fotorelacji.

Listopadowe święto było również inspiracją dla uczniów, którzy na informatyce zaprojektowali i wydrukowali na drukarce 3d dekoracje i symbole patriotyczne.

Matematyka w klasie 7 to zajęcia, na których Photon był przewodnikiem w układzie współrzędnych. #laboratoriaprzyszłości.

 

Grudzień 2022

Grudzień to czas tworzenia ozdób świątecznych i drukarka 3d świetnie się do tego nadaje. Klasy 6 – 8 na lekcjach informatyki zapoznawały się i uczyły obsługi programu do projektowania przestrzennego – Tinkercad. Po opanowaniu podstawowych umiejętności w tym zakresie dostali zadanie aby zaprojektować ozdobę świąteczną według własnego pomysłu. Zadanie wywołało entuzjazm, wyniki pracy nagrodzone były oceną z przedmiotu. #laboratoriaprzyszłości.

 

Styczeń 2023

Podczas balu karnawałowego wykorzystaliśmy sprzęt do fotografowania. Świetnie sprawdziła się blenda fotograficzna w zaaranżowanej foto budce. #laboratoriaprzyszłości.

Młodsi i starsi uczniowie na różnych zajęciach rozwijali swoje kompetencje, aranżując zabawy z robotem Photonem. #laboratoriaprzyszłości.

 

Luty 2023

Na lekcjach biologii posługując się mikroskopem z wizualizerem, uczniowie mogli się przekonać na własne oczy jak fascynująca jest otaczająca nas przyroda, jakie zagadki skrywają rośliny i zwierzęta oraz jak niewiarygodnie skomplikowane są procesy życiowe Wizualizer pozwala na wyświetlanie bardzo małych obiektów na dużym ekranie, dzięki połączeniu z komputerem. Wizualizer z powodzeniem wykorzystują również inni nauczyciele chcąc do swoich zajęć wprowadzić element atrakcyjności.

Uczniowie klasy 5 na lekcji informatyki postanowili zbudować i przetestować własnoręcznie wykonane roboty z klocków Lego Education Spike Prime. #laboratoriaprzyszłości

 

Marzec 2023

Do życzeń wielkanocnych chętnie dołączamy jakieś upominki, gadżety. Nasza drukarka Banach School 3d zrobiła dobrą robotę drukując projekty niektórych uczniów, którzy przy okazji przekonali się o przydatności druku 3d w różnych dziedzinach życia. #laboratoriaprzyszłości.

A oto roboty z klocków Lego Education Spike wykonane przez uczniów klasy 8 na lekcjach informatyki. #laboratoriaprzyszłości

 

Kwiecień 2023

Kwiecień to miesiąc,który poświęciliśmy kształtowaniu u uczniów kompetencji przyszłości. Świat stale się rozwija, zmieniają się również wyzwania dla młodych osób, a kompetencje przyszłości to taki zespół umiejętności,który pomaga w skutecznym funkcjonowaniu w nowych warunkach. Ważna staje się kreatywność, umiejętność logicznego i krytycznego myślenia, komunikacja interpersonalna oraz zdolność uczenia się przez całe życie. LEGO EDUCATION SPIKE to właśnie sposób przekazywania wiedzy w sposób innowacyjny już u najmłodszych uczniów.

Dzięki zestawom Lego Education Spike Prime również starsi uczniowie nabywają wiedzę i rozwijają zdolności i umiejętności w dziedzinach STEAM.Zajęcia z wykorzystaniem klocków to nie tylko ciekawa zabawa, ale i nauka, angażujące ćwiczenia, rozwijające wyzwania, jak również możliwość poszerzania wiedzy i zdobywania kluczowych kompetencji z różnych dziedzin nauki. Dzięki używaniu na zajęciach nowoczesnej technologii uczniowie rozwijają wyobraźnię i kreatywność, logiczne i abstrakcyjne myślenie, ciekawość i postawę badawczą, umiejętność pracy metodą projektu, umiejętność kodowania i programowania, umiejętność pracy w grupie oraz interdyscyplinarne podejście do nauki.

W związku z obchodami Dnia Ziemi odbyła się impreza ekologiczna rejestrowana za pomocą sprzętu z programu #laboratoriaprzyszłości

 

Maj 2023

Dzień Matki to okazja do wykorzystania ponownie drukarki 3D. Upominki dla mama zostały wydrukowane na zamówienie przedszkolaków w postaci zamykanych serduszek, w których dzieciaki umieściły z pomocą swojej wychowawczyni zdjęcia. Wykonały również do kompletu naszyjniki z makaronu.

 

Czerwiec 2023

Uczniowie na zajęciach dodatkowych z entuzjazmem poznają coraz to nowe możliwości robota Photon.

Nauka przez zabawę klockami Lego Education Spike Prime.

 
 

ROK SZKOLNY 2023/2024

Akcja "Odblaskowa szkoła"

Dzieciaki w zerówce uczyły się zasad ruchu drogowego w ramach akcji "Odblaskowa szkoła", wykorzystując robota Photona, który pokazywał właściwe zachowanie na drodze. Dzieci poznawały również sposób programowania robota korzystając z tabletu. Photon został zakupiony w ramach programu #Laboratoriaprzyszłości #Laboratoriaprzyszlości

Filmik  z występu dzieci z zerówki na Akademii z okazji 11 listopada, nakręcony dzięki sprzętowi zakupionemu w ramach programu #laboratoriaprzyszłości #laboratoriaprzyszlości

„TYDZIEŃ SZCZĘŚCIA”

Podczas Tygodnia Szczęścia przedszkolaki piekły uśmiechnięte ciasteczka, wykorzystując do tego celu sprzęt zakupiony w ramach programu #laboratoriaprzyszłości ##laboratoriaprzyszlości