Wycieczka do Krakowa

Wycieczka do Krakowa

4 października klasa III uczestniczyła w wycieczce do Krakowa. Wyjazd odbył się w ramach przygotowań do udziału w konkursie Krakusek. Wędrowaliśmy Drogą Królewską. Trasę przemierzaliśmy z przewodnikiem. Uczniowie poznawali legendy i ciekawe opowieści historyczne, związane ze zwiedzanymi miejscami. Dzieci z zainteresowaniem przyglądały się pomnikom, kamienicom i innym zabytkom oraz wytrwale rozwiązywały przydzielone zadania.

Jedną z ciekawostek był ruchomy zegar w Collegium Maius, najstarszej części Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dowiedzieliśmy się, że powstał w XV w. i przedstawia pochód postaci historycznych, którym towarzyszy pieśń akademicka Gaudeamus Igitur. W orszaku poruszają się figury osób związanych z dziejami Akademii Krakowskiej: pedel (woźny), królowa Jadwiga, król Władysław Jagiełło, św. Jan z Kęt, Hugon Kołłątaj i rektor Stanisław ze Skalbmierza.

Spacer zakończyliśmy na Placu Wszystkich Świętych przy pomniku rektora UJ – Józefa Dietla.

Na zakończenie zjedliśmy ciastko i rozgrzaliśmy się pyszną herbatą, w kawiarni Noworolski w Sukiennicach. Wycieczka wzbogaciła naszą wiedzę o Krakowie i dostarczyła ciekawych wrażeń.