Bruksela już za nami …

Bruksela już za nami …

Laureaci konkursu wiedzy o Unii Europejskiej i miastach partnerskich Skawiny w Brukseli !

W dniach od 15-19 października 2018 r. laureaci I miejsca Gminnego Konkursu wiedzy o Unii Europejskiej oraz miastach partnerskich Skawiny zorganizowanego przez Szkołę Podstawową w Wielkich Drogach i Skawińskie Stowarzyszenie Partnerstwa Miast w roku 2018 r, przebywali na wyjeździe studyjnym na zaproszenia posła do Parlamentu Europejskiego profesora Ryszarda Legutki.

Laureatami Konkursu tegorocznej edycji Konkursu zostali uczniowie Szkoły Podstawowej w Zelczynie: A. Aronowska, J. Jachymczyk J. Szopa. W wyjeździe uczestniczyły też 2 laureatki I miejsca z poprzedniej edycji Konkursu reprezentantki Szkoły Podstawowej nr 4 w Skawinie, obecnie uczennice Zespołu Szkół Katolickich w Skawinie: Karolina Zachara i Nina Czopek z rodzicami. Uczniom towarzyszyły: dyrektor SP w Wielkich Drogach Joanna Chodor – organizator Konkursu oraz nauczycielka języka angielskiego ze SP w Zelczynie pani J. Smal, która przygotowała uczniów do konkursu.
W godzinach wieczornych 15 października wyjechaliśmy z dworca w Krakowie do Brukseli. W pierwszym dniu pobytu zwiedzaliśmy Brukselę z polską przewodniczką, która w interesujący sposób zapoznawała nas z najważniejszymi zabytkami Brukseli. Podziwialiśmy piękną katedrę św. Michała i św. Guduli. W samym sercu Brukseli znajduje się Grand Place, jeden z najładniejszych rynków Europy, ulubione miejsce spotkań turystów i brukselczyków. Na placu króluje wspaniały gotycki ratusz, otoczony XVII – wiecznymi domami cechów kupieckich. W pamięci utkwiła nam też figurka – fontanna, wykonana z brązu, przedstawiająca nagiego, sikającego chłopca – symbol Brukseli. W czasie spaceru po Brukseli podziwialiśmy wystawy z pięknymi koronkami i słodyczami, z których słynie Bruksela.
W drugim dniu pobytu w stolicy Belgii zwiedziliśmy gmach Parlamentu Europejskiego. Spotkaliśmy się z eurodeputowanym prof. Ryszardem Legutko, który przybliżył nam zasady funkcjonowania Parlamentu. Po spotkaniu z panem posłem zobaczyliśmy Salę Plenarną Parlamentu Europejskiego i zapoznaliśmy się z zasadami obowiązującymi w trakcie posiedzeń Parlamentu. Na pamiątkę pobytu w Parlamencie każdy uczestnik otrzymał pamiątkowe gadżety związane z Unią Europejską. Wizyta w Parlamencie Europejskim przybliżyła uczniom miejsce, gdzie zapada wiele ważnych decyzji dotyczących spraw europejskich.W ostatnim dniu pobytu zwiedzaliśmy dalej Brukselę, niektórzy z nas byli w Królewskim Muzeum Sztuki Dawnej, które zawiera ok.1200 dzieł rzeźby i malarstwa XIV – XIX stulecia. Podziwialiśmy obrazy czołowego przedstawiciela barokowego malarstwa flamandzkiego P. Rubensa.

Pełni wrażeń i zauroczeni piękną i nowoczesną Brukselą wróciliśmy do kraju. Pobyt w Brukseli na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów, dlatego jeszcze raz bardzo dziękujemy Panu Profesorowi za zaproszenie.

Joanna Chodor