Wycieczka do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu i Brzezince

Wycieczka do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu i Brzezince

18 listopada uczniowie klasy ósmej  Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Wielkich Drogach, w ramach projektu „Odkrywamy Małopolskę” udali się do Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z tą jakże tragiczną kartą naszej historii, uświadomienie do czego może prowadzić zło oraz złożenie hołdu ofiarom zbrodni nazistowskich.

      Nasze spotkanie z obozem rozpoczęliśmy, jak miliony ludzi przed nami, od bramy, nad którą ukazał nam się słynny napis: „Arbeit macht frei” czyli: „Praca czyni wolnym” –szyderczy, kłamliwy tekst umieszczony tam przez niemieckich oprawców.

       Od momentu wkroczenia na teren obozu widać było niezwykłe poruszenie na twarzach uczniów. Rozglądali się z niedowierzaniem wokół siebie, dało się zauważyć, z jakim trudem przychodziło im wyobrażenie sobie tej nienawiści, zrozumienie tej zbrodni, tych słów, które w pewnym momencie padły z ust przewodniczki: „ Ludzie ludziom zgotowali ten los”– to pierwsze słowa, które można przeczytać biorąc do ręki „Medaliony” Zofii Nałkowskiej. Jakże wymowne jest pięć tych słów, jaki ból, niedowierzanie w sobie zawierają, bo czyż można wyobrazić sobie, że człowiek może być aż tak zły? Uczniowie jeszcze nigdy nie zetknęli się z takim okrucieństwem, bo czym innym jest czytać o tym, uczyć się tego na lekcji historii, ale stanąć w miejscu, które było grobem milionów, miejscem upodlenia, upokorzenia, łez i bólu kobiet, mężczyzn i dzieci, to prawdziwa, żywa lekcja historii, którą każdy, nie tylko Polak, powinien przeżyć, aby zrozumieć, do czego prowadzi nietolerancja, pogarda i nienawiść.

       W KL Auschwitz – największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady – życie straciło pona

d 1 mln ludzi. I chociaż żal każdego życia, każdego człowieka, który był czyimś ojcem, synem, bratem, matką, córką, to chyba największe wrażenie na uczniach klasy ósmej wywarły zdjęcia dzieci i filmy z ich udziałem. „Dlaczego nie oszczędzili dzieci ?”, „Dlaczego im to robili?”, „Co one im zawiniły?” te pytania najczęściej padały z ust przerażonych i przytłoczonych ogromem zbrodni ósmoklasistów.

         W tym dniu odwiedziliśmy również obóz Birkenau. Wchodzi się  do niego przez ogromną bramę, przez którą kiedyś przejeżdżały pociągi przywożące ludzi z całej Europy. Na terenie tego obozu ósmoklasiści mogli zobaczyć pozostałości po barakach, w których przetrzymywano więźniów, ruiny komór gazowych, krematoriów oraz  Międzynarodowy Pomnik Ofiar Obozu, który upamiętnia co najmniej 1,1 mln osób, głównie Żydów, ale również Polaków, Romów i osób innej narodowości, których Niemcy zgładzili w obozie.                                                                                                   

       W trakcie naszego zwiedzania zauważaliśmy ludzi z różnych stron świata. Widać więc, że Auschwitz jest nadal obiektem zainteresowania. Nie dziwi to wcale, gdyż każdy chce na własne oczy zobaczyć miejsce, które stało się synonimem upadku cywilizacyjnego.

       Wycieczka była dla wszystkich wyjątkową i poruszającą lekcją historii. Ta wyprawa na pewno utkwi w pamięci młodzieży jeszcze długi czas.

Projekt „Odkrywamy Małopolskę” realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, ma na celu  wsparcie odbudowy rynku turystyki szkolnej, która ucierpiała wskutek pandemii, poprzez stymulację popytu na turystykę zorganizowaną dla dzieci i młodzieży.