14 października 2020 – Dzień Nauczyciela

14 października 2020 –  Dzień Nauczyciela

Kilka słów o genezie święta

Dzień Nauczyciela upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku. Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty ustanowione 27 kwietnia 1972 roku, określone jako Dzień Nauczyciela.

Choć Dzień Nauczyciela 2020 nie jest dniem wolnym od szkoły, to tego dnia  w szkołach nie odbywają się normalne lekcje. Zazwyczaj z okazji Dnia Edukacji Narodowej w szkołach i innych placówkach oświatowych odbywają się uroczyste akademie, przedstawienia i inne wydarzenia, ale nie w tym roku. Ten bowiem rok jest pod tym względem wyjątkowy, gdyż ciągle jesteśmy w centrum pandemii COVID 19. Wobec tego uczniowie nie mogli się, tak jak to było w zwyczaju, spotkać  na uroczystej akademii i podczas niej podziękować swoim wychowawcom, nauczycielom, pracownikom obsługi i administracji za cierpliwość, serdeczność i wyrozumiałość okazywane na co dzień. Zgodnie z procedurami mogli spotkać się tylko i wyłącznie ze swoim wychowawcą w towarzystwie swojej klasy i w swojej sali lekcyjnej.

Tego szczególnego dnia pracownicy szkoły otrzymali również podziękowania od Rodziców. Ich przedstawiciele przekazali serdecznie życzenia i  słodki upominek w postaci tortu. Ten ciepły gest bardzo wzruszył nauczycieli i sprawił, że świąteczny dzień był nie tylko miły ale i słodki.