X Jubileuszowy Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznych

X Jubileuszowy Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznych

Na zaproszenie do udziału w tegorocznym X Jubileuszowym Gminnym Konkursie Pieśni Patriotycznych odpowiedziało 20 uczestników z 11 szkół Gminy Skawina. Organizatorem powyższego przedsięwzięcia jest od dziesięciu już lat Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Wielkich Drogach. Zapoczątkowany 10 lat temu Konkurs był jednym z elementów obchodów „Święta Patrona Szkoły”, którym jest Armia Krajowa. Ideą Konkursu jest krzewienie wśród młodego pokolenia postaw patriotycznych, kształtowanie tożsamości narodowej, budowanie więzi pokoleniowej, przypomnienie jakże wspaniałej, choć bolesnej historii naszego kraju oraz ludzi, którzy z wielkim poświęceniem walczyli o wolną
i bezpieczną Polskę, a także uchronienie od zapomnienia narodowych pieśni patriotycznych. Co roku Konkurs przeprowadzany jest
w listopadzie, gdyż ma on również na celu uczczenie rocznicy obchodów Narodowego Święta Niepodległości. W tegorocznej edycji uczestnicy wykonywali utwory solowo w akompaniamencie instrumentów muzycznych. Zaprezentowany przez nich repertuar był bardzo bogaty
i różnorodny, a poziom artystyczny niezwykle wysoki. Zgromadzona na widowni publiczność mogła usłyszeć bardziej i mniej znane pieśni patriotyczne: „Warszawskie dzieci”, „Pałacyk Michla” „Śpiewka 1920”, „Husaria”. Gdy ze sceny płynęły słowa o walce, odwadze, nadziei
i wierności ojczyźnie, w sercach widzów i na ich twarzach gościła obok zadumy, radość. Widać było, że wielu gości jest naprawdę wzruszonych
i dumnych z bycia Polakami.

Zmagania uczestników oceniała czteroosobowa Komisja, której przewodniczył p. Konrad Szota – dyrektor Szkoły Muzycznej w Skawinie. Ponadto, w skład komisji weszli: p. Małgorzata Pawlica – emerytowany nauczyciel i dyrektor Szkoły Podstawowej w Jaśkowicach, oraz nauczyciele muzyki – p. Krzysztof Bożek i p. Robert Budzyń.

 

Jury w powyższym składzie przyznało nagrody i wyróżnienia:
Grand Prix – Maciej Rutkowicz SP w Wielkich Drogach
I miejsce – Emilia Jastrzębska SP nr 2 w Skawinie
II miejsce – Wiktoria Koza ZSP w Krzęcinie
III miejsce – Bartłomiej Sykuła SP nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi w Skawinie

Wyróżnienia otrzymali:
• Gabriela Sieradzka SP nr 1 w Skawinie
• Julia Kubas SP w Rzozowie
• Oliwia Odziomek SP nr 4 w Skawinie
• Natalia Figuła SP w Jaśkowicach
• Katarzyna Dźwigał ZPO w Kopance
• Julia Pazdro SP w Zelczynie
• Zofia Janik SP w Radziszowie
• Emilia Korniak SP nr 2 w Skawinie

Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody za piękny śpiew:
Joanna Żylińska Szkoła Podstawowa nr 1 w Skawinie
Maciej Drechny Szkoła Podstawowa w Rzozowie
Eliza Chmura Szkoła Podstawowa w Jaśkowicach
Amelia Maj Zespół Placówek Oświatowych w Kopance
Szymon Zieliński Szkoła Podstawowa w Krzęcinie
Emilia Badura Szkoła Podstawowa w Zelczynie
Julianna Lelek Szkoła Podstawowa w Wielkich Drogach
Gabriela Stokłosa Szkoła Podstawowa w Radziszowie

Gratulując uczestnikom i wręczając nagrody laureatom, p. Dyrektor Joanna Chodor wyraziła nadzieję, iż inicjatywa ta będzie kontynuowana
w kolejnych latach i nadal będzie cieszyła się zainteresowaniem tak dużej liczby uczniów. Na zakończenie Pani Dyrektor podziękowała nauczycielom muzyki, którzy przygotowywali uczniów do Konkursu, organizatorom oraz sponsorom.
Na ręce p. Ryszarda Marchewki złożyła gorące podziękowania sponsorom za wsparcie, życzliwość i hojność, dzięki której wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe upominki, a zwycięzcy zostali obdarowani cennymi nagrodami. W tym szczególnym dniu nie mogło zabraknąć gości, wśród których byli: Kierownik Wydziału Edukacji i Zdrowia- p. Marek Marzec, Dyrektor Szkoły Muzycznej I stopnia w Skawinie – p. Konrad Szota, była Dyrektor SP w Wielkich Drogach- Grażyna Nawrocka oraz dyrektorzy szkół z Jaśkowic, Krzęcina, Rzozowa oraz SP nr 4 w Skawinie. Serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok.

Sponsorzy:

Bożena Malec, WIELKIE DROGI

CUKIERNIA „SUPRAJS”, ANNA GWOREK WIELKIE DROGI 221

USŁUGI ŚLUSARSKIE JANUSZ WĄSIOŁEK, SOSNOWICE 257

ZAKŁAD RZEMIEŚLNICZY RYSZARD MARCHEWKA, WIELKIE DROGI 305

„GALUX” PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNO-HANDLOWE WŁADYSŁAW GALOS WIELKIE DROGI 216

URZĄD MIASTA I GMINY W SKAWINIE

SPÓŁDZIELNIA ROLNICZO – HANDLOWA „ROLA” — Piekarnia KRZĘCIN