Wycieczka do kopalni w Bochni

Wycieczka do kopalni w Bochni

W ramach projektu „Odkrywam Małopolskę” 15 listopada 2021 r. uczniowie naszej szkoły z klas: I, II, III, IV, V, VI, VIII wyruszyli na wycieczkę do najstarszej kopalni soli w Polsce – Kopalni Soli w Bochni. Po dotarciu na miejsce, uczniowie zjechali szybem Campi w dół kopalni, a następnie  przemierzyli kilometrowy odcinek podziemną kolejką – Kubą, przejeżdżając między innymi przez kaplicę św. Kingi. Dzięki multimedialnej trasie turystycznej zwiedzanie było podróżą w czasie, rozpoczynającą się za czasów panowania Bolesława Wstydliwego. Pani przewodnik w opowiadaniu o historii kopalni „towarzyszyli” polscy władcy, żupnicy z Genui, a także duch Cystersa – mnicha, z którego zakonem wiąże się powstanie kopalni w Bochni. Za pomocą hologramów i interaktywnych przedstawień uczniowie mogli poznać sposoby wydobycia soli, jak dawniej wywożono sól na powierzchnię, zwyczaje górnicze oraz zagrożenia występujące w kopalni, jak zalanie wodą czy wybuch gazu. Spacerując podziemnymi ścieżkami uczniowie odkrywali tajemnice tego wyjątkowego miejsca, jednocześnie odgadując zagadki z „Wielkiej Księgi Zagadek”.
Po pokonaniu bardzo wysokich schodów – w Komorze Ważyn 248 metrów pod ziemią na dzieci czekały następne atrakcje – konkurencje sportowe z elementami współzawodnictwa.
Po wyczerpującej zabawie wszyscy uczestnicy wycieczki zjedli pyszny obiad w podziemnej restauracji. Po kilkugodzinnym pobycie głęboko pod ziemią wszyscy wyjechali na powierzchnię, gdzie zakupili pamiątki i pełni wrażeń, w dobrych humorach wrócili do domu.

Projekt „Odkrywamy Małopolskę” realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, ma na celu  wsparcie odbudowy rynku turystyki szkolnej, która ucierpiała wskutek pandemii, poprzez stymulację popytu na turystykę zorganizowaną dla dzieci i młodzieży.