Wieczornica patriotyczna w stulecie niepodległości

Wieczornica patriotyczna w stulecie niepodległości

Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości,
ten nie jest godzień szacunku,
teraźniejszości ani prawa do przyszłości.
[Józef Piłsudski]

Pamiętając o tych jakże prawdziwych słowach, co roku w listopadzie organizujemy w naszej szkole Wieczornicę patriotyczną, podczas której młodzi i starsi mieszkańcy naszej wioski wspólnie śpiewają pieśni patriotyczne, wspominają bolesną i trudną, ale jakże wspaniałą i wielką historię naszej kochanej ojczyzny – Polski.

My, uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej z radością i dumą patrzymy w przyszłość, bo znamy przeszłość i o niej nigdy nie zapomnimy. Pamięć jest niezbędna. Człowiek bez pamięci o przeszłości nie zbuduje szczęśliwej, wolnej i niepodległej przyszłości. Jesteśmy pokoleniem szczęśliwców, które zna wojnę tylko z książek, filmów oraz oczywiście z lekcji historii
i pragniemy, aby tak zostało, dlatego gromadząc się w ten listopadowy wieczór, łączymy się ponad pokoleniami w tym pragnieniu. Swoją obecnością dajemy temu wyraz. Nasza historia jest jak wielkie drzewo, którego korzenie sięgają bardzo głęboko. My jesteśmy tylko małym listkiem na jego jednej gałązce, który soki dające mu życie czerpie przede wszystkim z korzeni czyli z przeszłości. Jak powiedział nasz wielki wódz Marszałek Józef Piłsudski: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. W ten wyjątkowy wieczór 16 listopada sala gimnastyczna naszej szkoły wypełniła się po brzegi uczniami, rodzicami, dziadkami oraz mieszkańcami Wielkich Dróg.

Po raz pierwszy byli wśród nas przedstawiciele Związku Harcerstwa „Czerwony Mak”. Każdy chciał ten uroczysty wieczór spędzić w gronie rodziny, znajomych i przyjaciół. Każdy chciał poczuć ten powiew wolności i niepodległości. Na tę okazję dzieci przygotowały piękne i wzruszające przedstawienie pt. Wolna i Niepodległa. Zarówno młodsi jak i starsi uczniowie w to przedstawienie włożyli całe swoje serce, więc wypadło wspaniale. Goście długo oklaskiwali młodych aktorów, a p. Dyrektor Joanna Chodor gratulowała im i ich rodzicom szczerze wzruszona. Zresztą wzruszeni byli wszyscy. W wielu oczach pojawiły się łzy, ale były to łzy radości i dumy, a takich łez nigdy za dużo. Oby tylko takie błyszczały w naszych oczach. Na koniec tej podniosłej uroczystości Pani Dyrektor wręczyła dyplomy i nagrody uczestnikom szkolnych konkursów, które były organizowane na terenie szkoły z okazji stulecia niepodległości. Ten niezwykle patriotyczny wieczór zakończył słodki poczęstunek w postaci „Niepodległościowego tortu”, na który zaprosiła p. Dyrektor.