„Śniadanie daje moc”

„Śniadanie daje moc”

W celu zwiększenia świadomości uczniów na temat roli zdrowego odżywiania, Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Wielkich Drogach po raz kolejny przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc”, organizowanej przez koalicję Partnerstwo dla Zdrowia oraz Instytut Matki i Dziecka. 

8 listopada 2018 r. uczniowie klas drugich i trzecich najpierw przygotowali, a potem wspólnie spożywali drugie śniadanie. W przygotowaniach wsparli nas rodzice uczniów. Na naszych szkolnych „stolikach śniadaniowych” znalazły się kolorowe kanapki i inne zachęcające zdrowe przekąski oraz napoje.

Oprócz tego przeprowadzono również pogadanki na temat roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Dzięki niemu dzieci mają siłę i energię do nauki i zabawy, lepiej się koncentrują na wykonywanych zadaniach. Uczniowie dowiedzieli się również, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Ważne jest też, by jeść pięć posiłków w ciągu dnia o stałych porach i bez pośpiechu. Uczniowie szczegółowo przypomnieli sobie Piramidę żywienia oraz utrwalili, że należy systematycznie sięgać po nabiał, ryby i mięsa i ciemne pieczywo zamiast białych bułek. Dzieci wiedzą także jak ważne jest picie wody czy soków, zamiast szkodliwych napojów gazowanych. Mowa była też o niezbędnym ruchu oraz o unikaniu słodyczy i chipsów, które nie są zdrowe.  

Dzięki akcji uczniowie nie tylko wspaniale się bawili, ale również mieli szansę na integrację grupy i okazję do samodzielnego przygotowania posiłku. Nie można było zapomnieć o zachowaniu zasad higieny podczas wykonywania kanapek. Kolejną korzyścią było zwiększenie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie każdego człowieka.