Apel dla Niepodległej

Apel dla Niepodległej

16 listopada odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Czciliśmy w tym dniu naszych bohaterów, wspominaliśmy trudne i kręte drogi do wolności. Ten niezwykle uroczysty apel był uświetniony występem artystycznym przygotowanym pod kierunkiem mgr Barbary Topolskiej oraz mgr Urszuli Cichórz.

Na początku uroczystości odśpiewano hymn państwowy w asyście pocztu sztandarowego, po czym uczniowie zaprezentowali się w przedstawieniu pt. „Lekcja historii”, które nawiązywało zarówno do 123 lat niewoli jak i do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Apel miał na celu nie tylko przypomnieć uczniom trudną i bolesną historię Polski, ale przed wszystkim miał za zadanie rozbudzać uczucia patriotyczne, uświadomić rolę patriotyzmu w rozwijaniu poczucia tożsamości narodowej, a także utrwalić pamięć o wydarzeniach, które zmieniły losy naszej Ojczyzny. Ten rok jest rokiem szczególnym, gdyż mamy możliwość czcić niepodległość już równe 100 lat. Wolność i niepodległość nie są nam dane raz na zawsze.

Warto o tym pamiętać, bo jak powiedział George Santayana „Kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie.

Dlatego my pamiętamy i szczególnie uroczyście to okazujemy. Nie ukrywamy naszej miłości do kraju, za który nasi przodkowie przelewali krew, jesteśmy dumnymi synami i córkami naszej niepodległej ojczyzny.